Jak probíhá koordinace svatebního dne?

Jak probíhá koordinace svatebního dne?

2. prosince 2018|VŠECHNY ČLÁNKY, RADY A TIPY|

Tušíte, co všechno se musí zařídit ve svatební den? Svatební den je pro nás koordinátory rozdělen do dvou fází. Přípravy před obřadem a samotná svatba. Musím říct, že největší dřina a stres bývá vše nachystat a stihnout před začátkem obřadu, obzvlášť pokud se obřad koná brzy, tak je to velice stresující. Nejvíc práce je s místy, kde si v podstatě pronajímáte prázdný prostor a vše se musí dovézt. Na takových místech začínáme den před svatbou, protože se musí obvykle postavit stan, dovézt nábytek, a to by se o svatebním dni nestíhalo. Často přijede i florista a připraví si část výzdoby.
Ve svatební den přijedu na místo svatby několik hodin před začátkem svatby. Nejprve se potkám s nevěstou a ženichem, ujistím se, že je vše v pořádku a zkontroluji, jak probíhají přípravy. Pokud to situace umožní, natrénujeme se svatebčany, co půjdou v původu, svatební obřad. Velmi se mi to osvědčilo, protože jsou si jistější a méně nervózní

Následně začínáme přípravou místa obřadu. Předám floristům informace ohledně umístění slavobrány, židlí a dekorací a oni na tom začnou pracovat. Osobně pak doladím seřazení židlí, umístím na ně jmenovky a zkontroluji, zda jsou připraveny snubní prsteny. Se zvukařem odzkoušíme ozvučení a projdeme si seznam a pořadí skladeb, které se budou hrát při obřadě.
Souběžně s výzdobou obřadu probíhá výzdoba místa hostiny, tedy samozřejmě pokud je svatba v jenom místě. Pokud ne, tak to celou situaci značně komplikuje a logistika bývá podstatně náročnější. Při výzdobě svatební hostiny nejprve zkontroluji rozmístění stolů a počet židlí. S floristou si projdeme styling stolů, a nakonec rozmístím jmenovky.

Souběžně s tím se věnuji sweetbaru, který musíme nastylovat před začátkem obřadu a následně uklidit do lednice. Vzhledem k tomu, že se v současné době dává hodně peněz do designu svatby, je potřeba vše důkladně nafotit a to je možné jedině před začátkem svatby.
Když je místo hostiny vyzdobené, zaběhnu uklidnit nevěstu, donesu jí kytici a rozdám kytice a korsáže svatebčanům. Od snoubenců a svědků vyberu doklady a předám je oddávajícímu, se kterým si upřesníme průběh obřadu. Někdy bývá přítomen i tlumočník a musí se sladit spolu s oddávajícím.
Následně přivítám hosty, rozdám jim myrty, vysvětlím jim, jak bude probíhat obřad a následně je usadím. Následně seřadíme svatební průvod a přivedeme nevěstu ta, aby jí do poslední chvíle nikdo neviděl. Když jsou všichni na místě, dám pokyn zvukaři, hudebníkům a oddávajícímu, svatebnímu průvodu a obřad může začít.

Před začátkem hostiny domluvím s manažerem restaurace rozlití přípitků, slavnostní přivítání novomanželů a rozbíjení talířů. V rychlosti si ještě jednou projdeme servis menu. Někdy se stává, že je na výběr z více menu a je tedy potřeba vědět, kde host sedí, a co bude jíst.
Následně usadím hosty, připravím mikrofony na proslovy a domluvím s DJem slavnostní fanfáru na přivítaní novomanželů. Mám ráda tzv. grand entrance, kdy slavnostně oznámíme příchod novomanželů. Hraje při tom jejich oblíbená hudba, hosté tleskají a vládne skvělá atmosféra. Jakmile se novomanželé usadí, oznámím jméno řečníka a předám mu mikrofon. Po skončení proslovů dám pokyn cateringu k servisu menu.
Během hostiny průběžně kontroluji rychlost a kvalitu servisu a dohlédnu na společnou polévku novomanželů. Průběžně komentujeme jednotlivé tradice a vysvětlujeme je zahraničním hostům. Před krájením dortu domluvím s DJem fanfáru a s cateringem načasování krájení dortu. V momentě, kdy je dort připraven ke krájení, poprosím hosty, aby věnovali pozornost této aktivitě a zároveň vysvětlím novomanželům, jak mají dort zakrojit. V momentě, kdy začne hrát slavnostní fanfára oznámím všem, že nastává zlatý hřeb hostiny, krájení svatebního dortu. První porci nakrojí novomanželé a následně se toho ujme personál.

Krájením svatebního dortu je obvykle formální část svatby ukončena a začíná párty, která může mít různý průběh, záleží na konkrétní svatbě.Obvykle se začíná 1. tancem a otevřením tanečního parketu. Nejprve musím s DJem zkontrolovat, zda má připravenu skladbu na první tanec a další tance s rodiči, pozvat hosty na taneční parket, eventuálně připravit konfety. Následně začne zábava, hosté se baví, tančí a my se soustředíme na další naplánované aktivity jako jsou např. házení kyticí, kterou děláme velmi zábavnou formou spojenou s tanečky dam a sundáváním nevěstina podvazku. Dále míváme různá vystoupení, dětské koutky, fotokoutky atd. Každá svatba je jiná a má svůj specifický program. Obvyklé bývají i různé prezentace připravené hosty nebo novomanželi, překvapení apod.
Ve večerních hodinách dohlédneme na přípravu večerního občerstvení a sweet baru, který v létě zakládám z důvodu horka v pozdních hodinách. Před mým odchodem zkontroluji stav účtu a proberu to s novomanželi, odnesu jim svatební dary na pokoj, připravím výslužky apod.

Ve večerních hodinách dohlédneme na přípravu večerního občerstvení a sweet baru, který v létě zakládám z důvodu horka v pozdních hodinách. Před mým odchodem zkontroluji stav účtu a proberu to s novomanželi, odnesu jim svatební dary na pokoj, připravím výslužky apod. Pak už je čas se rozloučit s hosty a novomanželi a těšit se z dobře vykonané práce. Obvykle svatbu koordinujeme ve dvou, myslím, že v jedné osobě se to nedá plnohodnotně zvládat. Když se jedná o větší svatbu, nebo je logisticky náročná, býváme i ve třech.
Během svatebního dne má naše práce několik poloh. Kontrola a komunikace s dodavateli, kterým zároveň i platíme. Moderování svatby, kdy vítáme hosty, oznamujeme jednotlivé události na svatbě a snažíme se o rozvíření dobré zábavy. V neposlední řadě asistence novomanželům, kterým jsme po celou dobu při ruce a provázíme je jednotlivými body svatby.